poniedziałek, 13 września 2021

100. rocznica urodzin Stanisława Lema

Stanisław Lem, wybitny pisarz science fiction, futurolog, felietonista i filozof, urodził się we Lwowie we wrześniu 1921 roku. Z okazji setnej rocznicy jego urodzin Sejm RP ustanowił rok 2021 Rokiem Stanisława Lema.  

                                            (źródło:Wikipedia)

Urodzony 13 września 1921 we Lwowie jako syn wziętego laryngologa Samuela Lehma i Sabiny Woller. Do aktu urodzenia wpisano jednak datę 12 września, aby zgodnie z przesądem uniknąć pecha. Absolwent II Gimnazjum im. Karola Szajnochy, planował rozpocząć studia na Politechnice Lwowskej, jednak w okupowanym przez wojska radzieckie Lwowie okazało się to niemożliwe. Dzięki znajomościom ojca dostał się na studia medyczne, przerwane w okresie okupacji niemieckiej, kiedy to pracował jako pomocnik mechanika i spawacz. Lem kontynuował je również po wojnie, rezygnując jednak z ostatnich egzaminów, by uniknąć poboru do wojska. W 1946 cała rodzina przeniosła się do Krakowa, nie chcąc przyjąć obywatelstwa ZSRR.

 Kariera literacka Stanisława Lema zaczęła się od współpracy z czasopismami m. in.:"Kuźnica", "Tygodnik Powszechny", "Nowy Świat Przygód". Początkowo zamieszczał w nich wiersze, później zwyczajowo dodawane jako aneks do "Wysokiego Zamku", oraz opowiadania o tematyce okupacyjnej. W "Nowym Świecie Przygód" wydrukowano też w odcinkach jego pierwszą powieść fantastyczną, zatytułowaną "Człowiek z Marsa".

 Jego debiutem książkowym była wydana w 1951 roku powieść "Astronauci".

 Twórczość Lema porusza tematy takie jak: rozwój nauki i techniki, natura ludzka, możliwość porozumienia się istot inteligentnych czy miejsce człowieka we Wszechświecie. Jego dzieła zawierają odniesienia do stanu współczesnego społeczeństwa i refleksje naukowo-filozoficzne na jego temat. Niektórym ze swoich utworów nadał charakter groteskowy.

Jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem, a w pewnym okresie był najbardziej poczytnym nieanglojęzycznym pisarzem, mimo małego odbioru w Stanach Zjednoczonych. Książki przetłumaczono na ponad 40 języków, osiągnęły łączny nakład ponad 30 milionów egzemplarzy. 


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wesołych Świąt!