26 lutego obchodzimy Światowy Dzień Dinozaura.
Dinozaury wyginęły miliony lat temu, ale wciąż fascynują kolejne pokolenia.
Naukowcy od lat zajmują się poszukiwaniem skamieniałości dinozaurów oraz
zbieraniem informacji o nich, ale wciąż mają one przed nami wiele
tajemnic.
Nazwa dinozaur pochodzi od greckich słów „deinos” (co znaczy „straszny”, „potężny") oraz „sauros” („jaszczurka"). Wymyślił ją naukowiec Richard Owen w 1842 roku, jednak jego celem nie było podkreślenie wzbudzających strach cech jak pazury czy zęby, ale pokazanie majestatu i rozmiarów tych stworzeń.
Dinozaury to przodkowie pospolitych jaszczurek, krokodyli, żółwi czy węży, które żyły miliony lat temu, w erze mezozoicznej. Wśród nich znajdowały się zarówno olbrzymie, powolne stworzenia, jak i te malutkie, o niesamowitej zwinności. Żyły na wszystkich kontynentach, ale wyłącznie na lądzie, niektóre jednak potrafiły pływać.
Najbardziej prawdopodobną teorią odnośnie wyginięcia dinozaurów była zmiana temperatury Ziemi. Około 46 milionów lat temu olbrzymi meteoryt uderzył w planetę, tworząc chmurę pyłu odcinającą światło słoneczne i powodującą kwaśne deszcze, które niszczyły roślinność. Zimnokrwiste stworzenia nie wytrzymały tej drastycznej zmiany temperatury oraz braku pożywienia, dlatego wyginęły. Era dinozaurów trwała około 165 milionów lat.
Zapraszamy najmłodszych do zabawy
👇
Powodzenia 😀
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz