sobota, 20 marca 2021

Międzynarodowy Dzień Wróbla

 

 Międzynarodowy Dzień Wróbla narodził się w Indiach, a jego celem jest ratowanie tych małych szarych ptaszków. Po raz pierwszy gatunek ten opisał Karol Linneusz w 1758 roku.

Niestety z każdym rokiem populacja wróbli się zmniejsza, do czego przyczyniły się masowe termomodernizacje budynków, a co za tym idzie brak miejsc lęgowych     
i mniejsza dostępność pokarmu. 
 
  Wróbel to jeden z najbardziej rozpowszechnionych gatunków ptaków na świecie, zasiedlający niemal wszystkie kontynenty: Azję, Europę, Afrykę, Australię i obie Ameryki. Polskę zamieszkuje od 5 do 7 mln par wróbli. W miastach jest bardzo popularnym sąsiadem człowieka.
 
Długość ciała wróbla to ok. 16-18 cm, masa ciała ok. 20-39g. Ich pożywienie stanowią głównie nasiona, również z pól uprawnych. Wróble domowe zjadają również różne nasiona dzikich roślin. Żywią się także odpowiednimi odpadkami z domostw. Wiosną
w skład diety wchodzą dodatkowo pączki roślinne i kiełkujące liście. Żerują zarówno na ziemi, jak i w roślinności. Jedzą również owady.
W Europie na wolności wróble zwyczajne osiągały wiek 20 lat. 
 

    Dziś wspólnie wykonamy wróbelka w wiosennych barwach na przekór zimowej aurze panującej za oknami 😉

 Potrzebujemy: kolorowe kartki papieru, nożyczki, klej, oczka.  

 

Zapraszamy również do lektury książek Hanny Łochockiej o  przygodach wesołego wróbelka Elemelka. 
Wróbelek Elemelek to niewielki, młody ptaszek, który wraz z przyjaciółmi poznanymi w lesie i na łące przeżywa wesołe przygody, uczy się nowych umiejętności i walczy z przeciwnościami losu.
Historyjki uczą życzliwości i przybliżają świat przyrody, rozwijają język i wyobraźnię oraz zachęcają do wspólnego czytania całe rodziny.

 
Miłego weekendu 😀

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Maluszki z wiosenną wizytą

 Dziś odwiedziły nas maluchy z przedszkola ZACZAROWANY OŁÓWEK. Zajęcia przebiegły w wiosennym klimacie. Były więc zagadki, ciekawe rozmowy c...